Сиво-зелената хума е богата на железен оксид и е най-ефективна при извличане на мазнините от кожата. Тя съдържа още калиев карбонат, калций, манган, фосфор, цинк и магнезий. Това й свойство я прави изключително полезна за нашия организъм, защото улавя и премахва всички токсини и бактерии.
Подходяща е за мазна кожа и коса.
Хумата се използва за лечението както на кожни, така и на вътрешни заболявания. Тя лекува трудно заздравяващи рани, циреи, навяхвания и всякакъв вид контузии, разширени вени, отоци, обриви, екземи, ухапвания от насекоми, херпеси, гъбички на краката, дори целулит.
Хумата овлажнява и тонизира, поглъща замърсяванията, извлича токсините, но едно от изключителните й свойства е да се споява с кожата и да разтваря мазнините. Съдържа всички минерални соли, от които се нуждае човешкото тяло. Това качество я прави най- доброто природно средство за разкрасяване на кожата и косата. Приложението й в козметиката датира от най-древни времена.
Съвети за употреба:
Маска за лице:
Хумата се разбърква с вода в стъклен или дървен съд с дървена лъжица (да не е метална). Прави се хомогенна смес и се нанася на лицето от 5 до 15 минути, след което се изплаква обилно с хладка вода. При необходимост може да се постави хидратиращ крем според типа кожа.
Миенето на лицето с хумена вода също ще запази кожата ви по-дълго време без бръчки и други несъвършенства.
Маски за коса:
1.За нормална към мазна коса: 15 гр. хума се заливат с 5 мл. лимонов сок до получаване на каша. Косата се намазва и след 20 минути се измива обилно с вода.
2.За всякакъв вид коса: 15 гр. хума се разтварят в 10 мл. вода (запарка от коприва и бръшлян), може да се добави 1 жълтък към тази смес. Намазват се корените на косата за 15-20 мин. След това косата се измива.
3.За изтощени, къдрени и боядисвани коси: 30 гр. хума се разбърква с 15 гр. кисело мляко и 15 гр. пчелен мед. Може да се добави 3-5 капки витамин А. Косата престоява час и половина с тази смес, след което се измива обилно с вода.
Компреси и лапи за външна употреба:
За рани, инфекции, възпаления: прави се компрес, като се слага глинена паста върху мек естествен текстил на дебелина 2 или 3 см. Компресът се налага върху болното място, като се фиксира с превръзка, за да не се размества. Времетраене – 1 до 3 часа на ден.
Никога не използвайте един и същ компрес два пъти, защото съдържа токсини.
Хумена вода:
Сипва се 1 чаена лъжица хума в 200 мл. вода. Разбърква се с дървена лъжица и престоява цяла нощ.
Съдържание: 100% натурална сиво-зелена хума.
Начин на съхранение: на сухо място при стайна температура.
Препоръчително: Хумата не бива да се съхранява в метални съдове, не бива да влиза в контакт, с каквито и да е метални предмети, които могат да променят химичния й състав. Най-добре няколко дни преди да бъде използвана, да се изложи на въздух и преки слънчеви лъчи.