С тахана от био кашу може да се прави... всичко :)
Ядка в кулинарен смисъл, кашуто всъщност е семката на плода на вечнозеленото тропическо дърво Anacardium occidentale. Широко използвано в традиционната кухня на Югоизточна Азия в супи, яхнии и месни ястия.
Плътният му вкус с повече сладки нотки от останалите ядки, както и фактът, че много бързо омеква след накисване, го превръщат в ключова съставка в съвременните вегетариански и сурови рецепти. За онези, които го познават единствено печено и осолено, суровото кашу може да ги изненада.
Най-големи количества желязо се съдържат в суровото кашу. То подпомага циркулацията на кръвта, като подпомага дистрибуцията на кислород в тъканите. Желязо е необходимо за предотвратяване на отпадналост и анемия.
Селенът е друг елемент, който е в наличие в кашуто - селенът. Той е мощен антиоксидант, поддържащ оптималната кондиция на ДНК и клетъчните мембрани.
За какво се ползва?
От така популярните сурови торти /успешно замества лешников или бадемов тахан в редица рецепти/ до популярните вегански млека - затоплено и ферментирало кашу, което наподобява киселото мляко.
Интересно е, че известната веганска верига Ловинг Хът например, използва кашуто в над 50% от рецептите си...
А някои хора /всъщност все повече хора/ - го ядат просто с банан :)
Но когато човек усети изненадващо пристрастяващия вкус на тахана от био кашу, няма дълго да се чуди как да го консумира...
Ето една извадка от книгата 'Съзнателно хранене' на Гейбриъл Казънс за енергийното значение на храната, която консумираме.
'Ние смятаме, че храната, особено живата /сурова/ храна има своя енергиен потенциал, който може да изгражда или да разрушава. Т.е. да предаде точно това отношение, което нейните стопани или големи промишлени производители са вложили в нея при отглеждането й. Отделно самата храна съдържа и вода, жива вода, която има своята памет. Но тук няма да се задълбочаваме в темата. Който желае, просто ще се замисли…'